GAZ TRİBÜNÜ ÖN SOĞUTMASI
 

Sıcak yaz aylarında gaz tribünlerinde kullanılan havanın fog teknolojisi ile soğutulması enerji üretiminde artış sağlaması bakımından başvurulabilecek en etkin ve basit yoldur. Kullanılacak havanın doğru koşularda sağlanması bakımından, bu tesislerde kurulacak fog sisteminin basıncı, fiskiye tipi ve materyalleri, su zerreciklerinin büyüklüğünün doğru olarak saptanması açısından önemlidir.
Bir gaz tribünü yaz aylarında kış aylarındaki performansına göre % 20 oranında daha az enerji üretir. Bu sıcak günlerde tribünde kullanılan havanın yoğunluğu düşer. Opal Soğutma ve nemlendirme sistemi bu havanın yaş termometre sıcaklığına yakın olarak kullanılmasını sağlar. Yaş termometre sıcaklığında ise hava daha yoğun olduğundan enerji üretimi arttırılmış olur.Gaz tribünündeki enerji üretimi artışı sağlayacak fog sisteminin, kuruluşu aşamasında basınç düşüşü minimal seviyelerde kalacaktır. Kullanılan filtrelerin ömrü sisin filtre özelliği sayesinde daha uzun olacaktır. Kurulum ve işetme maliyetleri ise diğer sistemlere göre çok daha avantajlıdır. 
· Tribün verimini % 20 arttırır 
· Yaş Termometre seviyesine kadar soğutma sağlanır 
· Düşük Maliyetlidir 
· Amortisman Süresi oldukça kısadır 
· Kurulum süreci kısa olduğundan, tribünün kapatılması kısa sürelidir 
Opal soğutma ve nemlendirme sistemi, gaz tribünlerindeki kullanılan havanın yoğunluğunu arttırarak enerji üretimini % 20 oranında arttırabilir.. Bilgisayar ortamında sensörlerle kontrol altında tutulacak sistem su zerreciklerinin tribüne girmeden önce tamamıyla buharlaşmasını sağlayacaktır. Yaratılan katma değerle sisteminin kendini amorti etmesi 1 yıldan daha az bir sürede gerçekleşecektir.